This is a three act task, with an activity guide. Show students the act one video. What questions do they have? How much could the Star Wars kit cost? Follow the activi...
This activity can be used in a large range of grade levels. Your class can work on percents, linear equations or piecewise functions.
Act One: We missed the semi-annual sale but we want to get ready...
[caption id="attachment_15749" align="aligncenter" width="500"] Halema‘uma‘u Lights the Morning Sky - Photo taken from the overlook by the Volcano House on January 30, 2014 - NPS photo[/caption]
Th...
Which is more expensive; gasoline? milk? or cola? Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands. After finding the per ounce price, ...
There's a lot of misinformation out there about the cost to consumers of CFL and LED bulbs and the savings in energy and money that could be realized.
Let your students "do the math" and realiz...
During the St. Patrick's Day parade in Chicago, the local plumbers union dyes the Chicago River emerald green.
Students learn what PPM (parts per million) means and attempt to figure ...
For Saint Patrick's Day add a little nutrition math to your celebration. In this post we look at calories, carbohydrates, sugars, fats, and proteins to decide what would be left for our day's ...
Check out the TVs. All have essentially the same features, only the size of the screen varies. Which TV do you think is the best deal?
Explore area and unit pricing to determine which H...
Clicking on the image will show it larger.
I'm not very good at understanding how large my device capacities are and how big the files that I want to download are in comparison. I decid...
Recovery of the treasure from the 1941 sinking of the S.S. Gairsoppa was recently completed and a huge amount of silver was brought up from the ocean floor. Let your students get a fe...