2023-11-20 09:44:30
An ounce of cola
An ounce of cola
Which is more expensive; gasoline? milk? or cola? Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands. After finding the per ounce price, students find costs of gasoline, milk and cola when presented in the metric system. Which was easier or more efficient, comparing quantities in metric or in U.S. units? Interesting discoveries and discussion should ensue.
Thanks to Joe Laskowski, a 6th grade math teacher from Bloomfield, CT, sent us this great unit pricing activity. Also, thanks to Sniff Programming for the idea of incorporating in the U.S. units versus metric units portion of the task.
Comments (0)
Display 1 - 10 Of total 0
Hoarding stopped!
A Danish market found an...
Flag Art
A little ratio art might be a fun way to get r...
Mother's Day
How much do we...
Mixing colors with food dye
It's time to dye eggs!
...
Lighting the 2022 Olympic Torch
On October 18th, 2021 the Olympi...
Inflation and the cost of gasoline
In 1980, one gallon of gasoline costs $1.22. &nb...
NHL Playoff games can sure last a long time!
Revised!
We're watching another Stanley Cup...
What is with this chart?
A fellow teacher, Laura Deschai...
Spicy hot chocolate for the Dia de los Muertos
The Day of the Dead is always on the fir...