Cost of light bulbs - updated!

2023-11-20 09:44:30

Cost of light bulbs - updated!


There's a lot of misinformation out there about the cost to consumers of CFL and LED bulbs and the savings in energy and money that could be realized. Let your students "do the math" and realize some of the profit that could be made by changing our ways. This activity makes for a great activity for Earth Day or really any other day of the year.  Lots of math to be explored including work with decimals operations, order of operations, graphing, systems and piecewise functions. The task is accessible for students from 5th grade through high school. Students might also want to compare the costs of each bulb over time for various number of bulbs in their home using this interactive Desmos graphing application. 

For Adventurer members we have a Word docx, and Excel sheet with loads of data, and solutions and teacher suggestions below.

Thanking Jason Kibbe, Chambersburg, PA, middle school gifted support teacher, for his encouragement in updating this activity.


Download PDF Download Editable Files
Share this:
Comments (0)
    Display 1 - 10 Of total 0
    How many movies can you see in one day?
    Robert Kaplinsky at robertkaplinsky.com shared thi...
    How fast can you run?
    Have you heard of The Six Million Dollar Man? &n...
    February 22, 2022
    Why do you suppose we are posting this date as a...
    Parabolic Pee
    Mr. Mark's new little baby can make some amazing...
    Why isn't the World Cup happening now?
    The World Cup Finals is only played every 4 ...
    Which Sweet Hearts are the Best Deal?
     I have been doing a little shopping for Sw...
    Macy's Thanksgiving Parade 2019
     As we get ready for next week's holiday,...
    Giant Pumpkins 2022
    5 pound pumpkin compared to giant pump...
    How hard it is to pick the perfect bracket?
    Games have begun and there have been several...
    Vampire bats + Mosquito eating bats
    Ooooo. Scary!  In this first activity on va...