A little ratio art might be a fun way to get ready for the upcoming Memorial Day holiday. In this activity (Flags) students measure; create whole number ratios for the official U.S. flag; decide h...
Whether you or one of your siblings is going off to college next fall, it is useful to know how much colleges cost. Not going to college this fall? No worries, we can use the informa...
What can you deduce about these bunnies from their descriptions ... solid? hollow? cost per pound? cost per height? Anything else?
For Adventurer members we have an editable Word d...
Note: This is not intended as a comprehensive activity with solutions. Instead, it serves as a discussion prompt. Have fun!
It's been a crazy winter of extremes through much o...
Act 1: Take a look at the promo at Moe's. What is the first question that comes to mind?
How much does a 42-gallon jug of Chili Con Queso cost? How many cups or bowls of Chili Co...
I have been doing a little shopping for Sweet Heart Candies. I came across these three deals online. Which should I select?
In this activity students determine w...
This post is being updated and will be posted before February 6th, 2025. Adventurer members can still access the old files by clicking the solutions & supporting materials.
...
Whether you are in middle school or high school, someday you are going to be moving out and you might need to select the right size HDTV for your living space. I found this guide th...
Which is more expensive; gasoline? milk? or cola? Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands. After finding the per ounce price, ...
During the St. Patrick's Day parade in Chicago, the local plumbers union dyes the Chicago River emerald green.
Students learn what PPM (parts per million) means and attempt to figure ...