Who knew that creams for your face could be so expensive! I'm going to have to rethink what to buy for my mom. Which of these high priced cremes is most expensive?
In this activity st...
A little ratio art might be a fun way to get ready for the upcoming Memorial Day holiday. In this activity (Flags) students measure; create whole number ratios for the official U.S. flag; decide h...
Animated films are a billion dollar industry. The two biggest producers of animated films are DreamWorks and Pixar. The two have been going head to head for more than ten years now. So h...
How do you calculate and justify which deal is a better savings? By dollars saved? By percent saved? By some other measure? Looking at 4 different deals, students will need to...
Otha Anders used picking up pennies as a way to remember to pray. In this 3-act activity we try to estimate how much he actually collected and stored in 5 gallon water jugs. This ...
Act One: Take a look at the first picture (Krispy-Kreme-photos). What is the first question that comes to mind? How many donuts is that? What information would be useful?
...
[caption id="attachment_17570" align="aligncenter" width="263"] Gunter's chain[/caption]
Help your students understand what they are reading or hearing about the California drought. Terms like acr...
Act 1: Take a look at the promo at Moe's. What is the first question that comes to mind?
How much does a 42-gallon jug of Chili Con Queso cost? How many cups or bowls of Chili Co...
Take a look at the infographic. What do you see? What do you think? What do you wonder?
[caption id="attachment_16099" align="aligncenter" width="420"] Image from West Coast Shaving. Clicking on ...