2023-11-20 09:44:31
How much should you spend on this sale?
How much should you spend on this sale?
This activity can be used in a large range of grade levels. Your class can work on percents, linear equations or piecewise functions.
Act One: We missed the semi-annual sale but we want to get ready for the next one. Let's figure out how much we could save.
Coupon from the gap.com Shop the Gap
What questions do you have?
Act Two: What amounts make sense to spend up to get the best deal? What purchase amounts do not make sense to make? Try shopping the gap with your students and apply the appropriate discount yourself. Find your cost for the items in this pdf. Discounts2014.pdfNote to teachers: In this sale, if you spend $75 you get 30% off, but if you spend $25 more, getting up to $100 you save 30%. If you spend $124 you also get 30% off. Anything $125 or more is 40% off.
Create a graph with the value of your purchase on the x -axis (before this discount) and what you actually pay on the y-axis (after discount). How does this graph help you see which price points are the best deal? Act Three: Word doc, solutions and graphs. A great way to sum up the lesson is to ask kids... "if you are going to buy $74 worth of clothes then you might as well buy $______ worth of clothes."For members we have editable word docs, Excel Files & Solutions:
Discounts2014.docx Gap-data.xlsx
discounts-solutions2014.pdf Solution-graphed.png
CCSS:6.RP.3, 7.RP.3, 8.F.4, 8.F.5, HSF.LE.B.5, HSA.CED.A.3
Check out all current Yummymath lessons in one place at our Bird's Eye View page.
Comments (0)
Display 1 - 10 Of total 0
Super Bowl ads and scientific notation
The Super Bo...
Candy Count: Which Bag Holds the Most Candy
🎃Leverage your students' Halloween enthusias...
How many Representatives will your state get in 2011?
The 2010 U. S. Census is almost complete. One ...
Bowl by the hour or the game?
What should you consider when choo...
Can you show that the Pythagorean Theorem works?
Use this activity to help your students work thr...
Will Damarious Randall have to pay big?
Warriors won the NBA Championships. Ra...
How much should the 40-oz size cost?
We found this chalkboard menu a...
College Costs Keep Going Up
College costs keep rising, and it can be har...
How many Smashburgers?
Egad! There must be a million w...