How much does a Lego cost?

2023-11-20 09:44:31

How much does a Lego cost?


This is a three act task, with an activity guide.  Show students the act one video.  What questions do they have?  How much could the Star Wars kit cost?  Follow the  activity guide, find costs based on the cost of other kits in the video.  Students are using a random sample to determine the cost of the Star Wars kit.  They might take an average cost per block from the sample & proportionately extend that to the number of blocks in the Star Wars kit.  Older students might make a scatter plot of the data & determine a line of best fit that models the cost of a kit for any number of bricks.  Students use their model to find the cost or number of blocks in other kits.  Finally, show the act three video.  Did students predict the actual cost?  If not, what might have accounted for the price difference?

Act I - Different kits, different costs


Act II: You can click here for a chart that gives the number of blocks & prices for each Lego kit.


Act III - solutions. For Adventurer members, see the solutions by clicking "download editable files"


Activity Solutions & Supporting Materials
Share this:
Comments (0)
    Display 1 - 10 Of total 0
    2 Hiking Activities
    How much food do you need to carry to hike the A...
    Crazy basketball score
    Wow! Look at that score! There were some sc...
    Holiday candy sales
    This activity has been updated. Please see the upd...
    Let's learn to gerrymander
    In this activity student first try to redistrict o...
    Mystical Mathematical Mind Reader
      Clicking on this image will take...
    Point of view
    If you have a set of cubes for your classr...
    Madden Glitch
    It's the talk of the town. Madden video games ha...
    Gonna be a Leap Year
      By George C. Baxley  This year w...
    Fibonacci coloring
    Let your students simply enjoy coloring our desi...
    Doubling your money
    My friend and I were arguing about how lon...