Bowling Deals

2023-11-20 09:44:38

Bowling Deals


Is there a general way to figure how much its going to cost you (and your friends) to go bowling? Should you pay per game?  Or bowl per hour?  Don't forget that you'll need to rent shoes. Students work with linear relationships and do some problem solving - estimating the cheapest way a group can bowl, all within a bowling context.


Activity Solutions & Supporting Materials
Share this:
Comments (0)
    Display 1 - 10 Of total 0
    Cost of hosting Olympic games
    Hosting the Olympics sure does cost a lot....
    Pizza party figuring
      In this activity students decide how to ...
    Rescue of the Chilean miners - The 33
    On August 5, 2010, the San Jose copper-gold mine n...
    Cubs bury curse !
      Wow!  It's been a long time comin...
    Fibonacci coloring
    Let your students simply enjoy coloring our desi...
    Chicken to share
    How many pieces does each person get when $10 is...
    Lighting the 2022 Olympic Torch
    On October 18th, 2021 the Olympi...
    The new largest Lego set ever - The Roman Colosseum
    Note: This is a remake of our 2014 and 201...
    Will the Barbie movie out-perform Avatar at the box office?
    The Barbie Movie is still doing well in the thea...
    How did they figure these tips?
      Act I:  This restaurant bill ha...