Another year of Never Ending Pasta

2023-11-20 09:44:34

Another year of Never Ending Pasta


pasta-pass


On September 15, 2016, Olive Garden again offered a $100 pass for never-ending pasta, bread sticks, salad and coca cola soft drinks.  The 21,000 patrons who quickly (in less than a minute) bought all of the passes will be entitled to as much pasta as they like (with toppings) from October 3 to November 20.  Ask the class to consider these questions:

  • Is this a good deal for patrons?  What are the pros and cons?

  • Will Olive Garden go broke?

  • Is this good for the restaurant chain?

  • Is the pass priced correctly?  If not how much should it cost?

  • How should we start answering these questions?  What information would be useful?

more

Before beginning this investigation do a little problem solving planning with your class.  Ask students what information they would like to gather in order to analyze the money-making, money-saving, or money-losing potential of this Pasta Pass.  Finally, students create their own all you can eat pass for their favorite restaurant.

Thanks to Brian Shoemaker of Newton Public Schools for suggesting this post.



Activity Solutions & Supporting Materials
Share this:
Comments (0)
    Display 1 - 10 Of total 0
    How much should the 40-oz size cost?
    We found this chalkboard menu a...
    BIG Snickers bar
      Act 1 - Big question = H...
    Fibonacci coloring
    Let your students simply enjoy coloring our desi...
    Mystical Mathematical Mind Reader
      Clicking on this image will take...
    How hard it is to pick the perfect bracket?
    Games have begun and there have been several...
    Shooting for Three
    The NBA court has a 3-point line ...
    Radiation amounts
    This investigation will help you and your studen...
    Downside Up
    🔍 In this updated activity, students...
    Immigration numbers
    Here's an opportunity to work with calculating p...
    Hoarding stopped!
      A Danish market found an...