tags: 6.NS.3

tags: 6.NS.3
We found 13 post available for you

An ounce of cola

Number Sense Math and Food
Which is more expensive; gasoline? milk? or cola?  Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands.  After finding the per ounce price, ...

Cost of light bulbs - updated!

Algebra Number Sense Math and Science Math and Social Studies Ratio and Proportion Data and probability
There's a lot of misinformation out there about the cost to consumers of CFL and LED bulbs and the savings in energy and money that could be realized. Let your students "do the math" and realiz...

Cruising

Algebra Number Sense Math and Science Math and Food Ratio and Proportion Data and probability
There have been a lot of cruise ship mishaps and disasters this year. While these are in the news, let your students consider how these floating cities manage their resources and which of their need...
Display 11 - 13 Of total 13