Though it is not our usual real-world application, we always have time for some fun math puzzles!
In this updated activity, students will explore the puzzle of magic squares. You...
For Father's Day (Links to different activities)
Thank you Mother and Father for all of those diapers (2015) - Students compare the cost of buying disposable vers...
Brian has introduced systems of equations with easy, motivating problems that deal with the cost of stadium purchases for food and souvenirs. These systems of equations puzzles are so intuitive that...
Ooops!
I was supposed to buy 4 adult and 2 children tickets, but I accidentally entered four children and two adults ... :)
Can you figure out how much a child's ticket and an adult ticket...
Thank you Mother and Father for all of those diapers
Which is a better deal, cloth or disposable diapers? How much did you cost your parents in diapers? In the future how much could...
There's a lot of misinformation out there about the cost to consumers of CFL and LED bulbs and the savings in energy and money that could be realized.
Let your students "do the math" and realiz...